Mads Östberg a vértesi győző
ORB, MNASZ

Az elmúlt hétvégén, augusztus 28-29. között rendezték a hazai rallybajnokságok aktuális fordulóját a Mór központú 54. Vértes rallyt.

A verseny beleszámított az Mercarius ORB Rally1, Rally1 ORC, a Rally1 Historic értékelésbe és hosszú kihagyás után a Rally2 mezőny is rajthoz állhatott.

A Rally1/ORC-be 67 páros nevezett, a  Historic mezőnybe mindössze 12-en míg a Rally2-be 44-en adták le nevezésüket.

A Rally1/ORC mezőnynek szombaton egy gyorsaságit kellett háromszor megfutniuk, ez 52 km mért szakaszt jelentett.

Vasárnap mindhárom mezőnyre azaz a Rally1, Rally1 ORC, a Rally1 Historic és a Rally2-nek is nyolc gyorsaságit kellett teljesítenie bő 78 km-en.

Összességében végig száraz, napos időjárás várt a mezőnyre. Egyedül a Rally2 mezőny ázott el kicsit a két utolsó gyorsaságin. Addig ha meleg nem is volt, de remek versenynéző időjárás fogadta a közönséget. Ami kicsit béna volta az az, hogy előzetesen nem igazán kommunikálta a rendező, hogy 3.000.- Ft belépőt fognak szedni már 12 év kortól kezdve. Ez némelyest rosszul esett a versenyre kilátogató nézőknek és sokaknak nem is az összeggel volt baja, hanem a kommunikációval.

A Rally1-ben Mads Östberg személyében már szombat estére eldőlni látszott ki lesz a futam győztese. Ezt a látszatot aztán vasárnap is megtartotta a norvég versenyzőpáros és a futam 11 gyorsaságijából 9-et megnyerve magabiztos 48,5 másodperc előnnyel, Torstein Eriksen-nel az oldalán megnyerte a Vértes Rallyt. Így a nyári Mecsek rally után ismét futamgyőzelmet tudtak szerezni. Második lett és ezzel nagy lépést tett a bajnoki cím megnyerése felé a Hadik András –Kertész Krisztián páros a Ford Fiesta R5-tel. Harmadik helyre ért be a tavalyi Vértes rallyt megnyerő Velenczei Ádám – Igor Bacigál kettős a Skoda Fabia R5-tel.

A Historicban a komoly ellenfél nélkül autózó Wirtmann Ferenc – Kerekes József kettős több mint két perc előnnyel nyert a Ford Escort Mk2-vel. Utánuk a Zsíros Imre – Mészáros Sándor kettős következett a Lada VFTS-sel majd a Kalapács Zsolt – Kalapács Kornél duó egy Opel Kadett C-vel.

A Rally2-ben a Honda Civic-kel versenyző ifj. Fogarasi Attila Toloczkó Péter kettős diadalmaskodott. Utánuk a Vitek Viktor – Holecz László páros érte be a Peugeot 208 R2-vel. Majd a Ruszó Krisztián – Geró Gábor lett a harmadik a Lada VFTS-sel.

Összességében jó kis nyárbúcsúztató futam volt a Vértes rally. Nem nagyon voltak csúszások az időtervben. Vasárnap a Rally2 mezőnyből egy páros beleállt a fák közé, oda mentőt kellett hívni amiatt állt némelyest a verseny és emiatt meg is csúszott kb. 30 percet, de nem volt kibírhatatlan. A tavaszi Rally2-es botrány után ismét versenyzett a mezőnyük és szerintem nem volt gond a szervezéssel, nem kellett magukat hátrányos megkülönböztetésben érezniük. Még az utolsó gyorsasági céljában is csináltak velük interjút és a balesetet leszámítva nem vettek ki gyorsasági szakaszt a versenyükből.

A belépőjegy miatti hisztit leszámítva a verseny utáni közösségi médiás hozzászólásokból is az jön le talán, hogy a nagy többség legyen az versenyző vagy néző jól érezte magát és jó szájízzel távozott a rallyról.

Fotók: Tommy, Rally Szakági Bizottság