Alexey Lukyanuk nyerte az olasz rally ERC futamot
Ügyesek voltak a magyarok is

Olaszországban a Rally di Roma Capitale versennyel megkezdődött a 2020-as rally Európa Bajnokság, az ERC.

A versenyre rengeteg nevezés érkezett köztük nagyon sok nagy autó, azaz az ERC csúcskategóriájában induló összkerék meghajtású R-ös autó. És ha ez nem lett volna elég tesztelési célból az M-Sport és a Hyundai Motorsport is a helyszínre küldött 1-1 gyári Ford Fiesta WRC-t és egy Hyundai i20 Coupe WRC-t. A futamra több magyar páros is nevezett, róluk majd kicsit később, nem voltak ügyetlenek.

A futam maga aszfaltos utakon zajlott szombaton és vasárnap, összesen 15db gyorsasági szakasz és majd 198km várt a párosokra a klassz, száraz meleg nyári olaszországi időjárásban.

Páran már a pénteki shakedown-on is alaposan túlvállalták magukat és vagy csak adtak több-kevesebb munkát a szerelőiknek vagy egész egyszerűen már el sem tudtak rajtolni úgy összetörték autóikat. Magyarjaink itt nem hibáztak mindenki túlélte a pénteki napot és várhatta a szombati igazi versenynap kezdetét.

Szombaton a napi első kör után Herczig Norberték a 9. helyről várhatták a délutáni kört, de ott rögtön az első gyorson lecsúsztak az útról és alaposan körbetörték a VW Polót, aminek a hűtője is megsérült és ugyan vissza tudtak mászni az útra később feladták a szombati napot, hogy majd a szuper rally szabályt igénybe véve vasárnap tovább folytathassák a versengést.

A versenyen végül az alábbi sorrendben végzett az abszolút első 15 pontszerző páros,

13. Dominik Dinkel (DEU)/Ursula Mayrhofer (AUT) Škoda Fabia Rally2 Evo +4m47.1s
    14. Albert von Thurn und Taxis (DEU)/Bernhard Ettel (AUT) Škoda Fabia Rally2 Evo +4m54.4s
    15. Marijan Griebel (DEU)/Pirmin Winklhofer (DEU) Citroën C3 R5 +6m24.1s

A helyiek nagy kedvence Giandomenico Basso komoly attakot intézett Lukyanuk ellen, de most alulmaradt és a második helyen végzett. A kis Solberg, Oliver jól ment egész hétvégén és élete első igazán komoly aszfaltos futamán dobogóra sikerült állnia. A szombati fiaskó miatt a Herczig Norbert - Ferencz Ramón kettősnek nem sikerült túl jól a hétvége. Célba értek, de ez most csak az ERC abszolút 32-ik helyet és az RC2 géposztály 30-ik helyét érte.

Az FIA ERC2 kategóriát  Zelindo Melegari (ITA)/Corrado Bonato (ITA) kettőse nyerte meg egy Subaru Impreza STI-vel.

Az FIA ERC3 kategóriában Ken Torn (EST) és Kauri Pannas (EST) volt a leggyorsabb Ford Fiesta Rally4-gyel. Ebben a kategóriában lettek legsikeresebbek a magyar versenyzők. László Martin - Zsíros Gábor a 3-ik helyen, László Zoltán - Berendi Dávid a 4-ik helyen míg Vogel Adrienn és Notheisz Ivett az 5-ik helyen végzett és megnyerték az ERC Ladies kategóriát. Ugyanitt a Juhász Csaba - Juhász István kettős a 7-ik helyen fejezte be a rallyt.

Az FIA ERC1 Juniorban az Oliver Solberg (SWE)/Aaron Johnston (IRL) páros nyert a Volkswagen Polo GTI R5-tel.

Az FIA ERC3 Juniort pedig a Ken Torn (EST)/Kauri Pannas (EST) duó húzta be Ford Fiesta Rally4-gyel.
A látványos hátsóhajtású Abarth Rally Cup-ban Andrea Mabellini (ITA) és Nicola Arena (ITA) győzött Abarth 124 rally-val.

Következő ERC futam Lettországban lesz a Rally Liepāja augusztus 14-16. között, az ott majd murvás mérkőzés lesz.

Reméljük a novemberi Rally Hungary-ra is ilyen szépszámú nevezés érkezik, mint a római futamra és persze bízzunk egy látványos és gyors versenyben is.

Szöveg: Tommy