WRC Rally de Portugal 2015, magyar résztvevőkkel!

Elkezdődött az idei Portugál rali VB futam és 2001 után először ismét az ország északi részén, Porto város környékén a régi klasszikus pályákon folyik a harc a stopper óra ellen. A pályabejárások után a versenyzők egyöntetű véleménye az volt, hogy nagyon jók a régi - új pályák, tempósak, szélesek és jó a dinamikájuk.

A versenyre nevező versenyzők és autóik közül három említésre való újdonság van. Egyik a Skoda Fabia R5 verziója mely az előző generáció S2000-es verzióját váltja, a másik a Ford Fiesta R2 új kis lökettérfogatú turbó motoros verziója. Ezeken felül ha kívülről nem is tűnik fel de műszakilag a Ford Fiesta RS WRC újult meg szinte teljes mértékben. Vadiúj, az M-Sport által fejlesztett motor van benne, újak a difik, a kábelezés és még egy pár dolog. Malcolm Wilson M-Sport vezér nagy reményeket táplál az autó iránt melyen a 2011-es bemutatkozása óta ez a legnagyobb mérvű fejlesztés. Erre a versenyre öt darab új Fiesta készült el, két darab a gyári pilótáké és egy-egy darabot "kapott" Martin Prokop, Robert Kubica és Lorenzo Bertelli.

A futam beleszámít a WRC2 és a Junior WRC azaz a WRC3 küzdelmeibe, és itt van is rögtön egy magyar érdekeltség mégpedig a Lukács Kornél - Mesterházi Márk kettős jóvoltából akik egy Citroen DS3 R3T Max-szal indulnak a WRC3 mezőnyben.

A verseny itinerében 16 db gyorsasági szakasz szerepel, ebből egyet tartottak csütörtök este és három darabot kétszer a mai pénteki napon. Volt egy kis riadalom mert egy erdőtűz miatt úgy nézett ki törlik a mai szakaszokat. Ezt a tüzet végül sikerült eloltani de az előfutó autó kigyulladása okozta erdőtűz miatt a napi negyedik gyorsot végül törölték. A mezőny és főleg az élmezőny egyébként talpon maradt a mai napon, műszaki problémái több embernek is voltak de nem esett ki senki.

WRC2-ben két Ford Fiesta RRC áll az élen Nasser Al Attiyah-al és Yazeed Al Rahjival, utánuk az új R5-ös Fábiát hajtó Pontus Tidemandék következnek.

Lukács Kornélék kategóriájukban a tizennégy autóból a kilencedik helyre értek be a mai nap végére.

10. R. Kubica / M. Szczepaniak (Ford Fiesta RS WRC) +1:29.1

Szombaton ismét három gyorsasági szakasz várt a mezőnyre melyeket kétszer kellett megfutni összesen 163km hosszban. Rögtön a napi első szakaszon kiesett a Hyundaios Neuville miután balesetet szenvedett és ugyanezen a gyorson esett ki a Fordos Evans is, neki kiszakadt a jobb első kereke plusz még egy kis tűz is keletkezett a Fiesta RS WRC-ben. Vasárnap a szuper rali szabályoknak megfelelően mindketten folytatják a versenyt. A mezőny elejében ment az adok-kapok, az első szakaszt Mikkelsen nyerte, a következő kettőt Meeke majd a szerviz utáni hármat Ogier aki ezzel feljött Latvala nyakára a második helyre. Jól elcsatázgatott egymással a Hyundai két talpon maradt legénysége Sordo és Paddon amiből a nap végére Sordo jött ki jobban. A gyári Forddal versenyző Tanak az ötödik helyen zárta a mai napot.

WRC2-ben Nasser Al Attiyah-ék magabiztos 59 másodperc előnnyel vezetnek, második és a harmadik helyen állnak az új Skoda Fabia R5-ök, Lappival és Tidemanddal.

naser.JPG

A WRC3 mezőny magyarjai Lukács Kornélék a napi második gyors után a kategória tizenhárom autójából már a hatodik helyen álltak de az ezt követő szakaszon sajnos kiestek. Reméljük vasárnap tudják folytatni a versengést.

A szombati nap után az alábbiak szerint alakult az összetett első tíz helyezett állása,

10. M. Prokop / J. Tomanek (Ford Fiesta RS WRC) +5:49.7

Az utolsó vasárnapi szakaszra három gyorsasági szerepelt a programban, ezekből a napi első és a harmadik egyben powerstage a hírhedt Fafei gyors volt, most kicsivel több mint 11km hosszban. A napi második gyorsasági pedig egy több mint 32km-es példány volt ami azért már nem gyerekjáték. A két Fafei gyorsot így a powerstage-t is Ogier nyerte aki így gazdagabb lett plusz három ponttal is, a középső hosszút pedig JML húzta magához. Ogier így megtartotta a tegnap kiharcolt második pozícióját Mikkelsen pedig a harmadikat ezért megint született egy nem egyedi VW hármas győzelem.. Utánuk jöttek a többiek, Meeke a Citroennel, Tanak a Forddal, Sordo a Hyundai-jal és sorban a többiek. A tegnap kiesett Neuville a Hyundai-jal és Evans a Forddal visszaálltak ugyan a mai napon de a kihagyott gyorsaságikért kapott tetemes időbüntetés miatt Neuville a 38. míg Evans a legutolsó 69. helyre tudtak beérni.