Sébastien Ogierék nyerték a WRC Wales Rally GB-t

Most hétvégén volt a 2016. évi rali VB szezon utolsó előtti fordulója a Wales rali. A szokásoktól eltérően az idén nem ez a szezonzáró verseny mert az Ausztrál rali fogja ezt a szerepet betölteni.

A mezőnynek a három nap alatt több mint 330 gyorsasági kilométert kellett megtenniük amiből péntekre majd 180km, szombatra közel 100km vasárnapra pedig 52km tartozott.

A Wales rali nevezési listáján 65 db autó szerepelt ebből 17 db volt a WRC és 25 db az R5-ös melyek között ismét ott volt a Turán-Zsíros-Ford Fiesta trió. A gyári autók legénysége között nem volt újdonság, a VW, a Ford és a Hyundai is az egész évben használt versenyzőit állította rajthoz. A Hyundai most csak három i20 WRC-t küldött csatába mert Kevin Abbringék ismét az R5-ös kategóriában indultak. Nagy létszámot futtatott viszont a Citroen. A DS3 WRC utolsó VB futamán csatába küldte Kris Meeke-éket, Craig Breen-éket, Stéphane Lefebvre-éket és Quentin Gilbertéket.

A VB cím sorsa már a Katalán ralin eldőlt, Ogierék négyszeres világbajnokká váltak. De a 2. és a 3. helyen Mikkelsenék és Neuville-ék 127-127 pontos pontegyenlőséggel álltak/állnak oda az utolsó két futam rajtjához. Rajtuk kívül matematikailag még Hayden Paddonéknak (114 pont) és Dani Sordoéknak (111 pont) de még Latvaláéknak (104 pont) is volt esélyük felállni a dobogó valamelyik fokára, bár Latvalának ehhez az kell, hogy az előtte állók ne nagyon szerezzenek pontokat.

Pénteken igazi angol időjárás fogadta a mezőnyt, sűrű köddel és eső áztatta saras pályákkal. Mivel nem volt napközbeni szervízlehetőség a mezőny jó része küzdött technikai problémákkal amiket nem tudtak megoldani így eléggé hátra csúsztak a napvégi összesítésben. Köztük volt Latvala és Mikkelsen is. Ogierrel igazából csak Tanakék tudták tartani a rohamot, de ők is több mint fél perc hátrányt szedtek össze.

10. Esapekka Lappi/Janne Ferm (FIN/FIN), Škoda, + 4m 55.0s

A WRC2-ben ahol Turán Frigyesék által magyar érdekeltség is volt, a Skoda totális uralma alakult ki. Az első gyorson elszenvedett látványos de műszakilag nem problémás balesete ellenére a napot Esapekka Lappi zárta az élen. Mögötte még három Skoda Fabia R5 következett, Teemu Suninen, Pontus Tidemand és Jan Kopeczky sorrendben. Turán Frigyesék a 11. helyen értek célba.

kepkivagas_18.JPG

Szombaton a péntekihez hasonló trágya időben telt a versengés. Ostberg beszedett 10mp büntetést egy időellenőrzőből való késésért. Többen panaszkodtak a ködre bár többen elmondták azt is, hogy ennek ellenére élvezték a versengést. JML azt mondta, hogy a csapat VB címért való harc miatt nem vállalt felesleges kockázatot ezért a vezetési stílusa és a pályák kondíciója miatt sok időt veszített. Igazából akinek kijött a lépés azok meg voltak elégedve a pályákkal és az autóikkal is, akiknek nem adta annyira mint szerették volna azok nyilván többet panaszkodtak mindenre. Tanak nagyon meg volt elégedve a DMack gumik adta tapadási kondíciókkal. Mivel most nem igazán számított, hogy ki hányadik helyről rajtolt illetve az volt a jobb ha minél előbbről indul valaki ezért most Kris Meeke szenvedett, hogy az előtte menők széttúrják az utat mire ők odaérnek. Ezen a napon is Tanak volt az egyetlen aki csatában tudott maradni Ogierrel bár a hátránya csak hangyányit csökkent egy nap alatt.

10. Eric Camilli/Benjamin Veillas (F/F), Ford, + 7m 35.6s

A WRC2-ben maradt a Skoda uralom, még a sorrend sem változot. Azaz Esapekka Lappi, Teemu Suninen, Pontus Tidemand és Jan Kopeczky sorrendben végeztek. Turán Frigyesék egy helyet javítva a 10. helyen zárták a napot.

Vasárnap is a csúszós utakra és a kevés tapadásra panaszkodtak többen is, de sok helyen meg voltak elégedve a gyorsaságikkal és élvezték a versengést. A nap nagyjából ezen vélemények jegyében telt. Nagy kockázatot talán már senki nem vállalt, mindenki várta, hogy véget érjen a Wales rally. Pár meleg helyzet történt, például Tanak majdnem eltalált egy nagy sziklát illetve Neuville egy hajtűkanyar féktávját tolta el kissé amiből nem lett baj csak otthagyott pár másodpercet. A külön pontokért zajló Power Stage-et Tanak nyerte meg, második lett Mikkelsen míg Neuville a harmadik. A versenyt Ogierék nyerték meg így az egyéni VB címe mellé megnyerték a VW sorozatban negyedik gyártói világbajnokságát is. Így, hogy sok tétje már nincs, gondolom jó sok kedvük lehet elutazni Ausztráliába a szezonzáró futamra...