WRC Szardínia Rally 2015

Az elmúlt hétvégén volt a 2015. évi WRC sorozat hatodik futama az olaszországi Szardínia rally. Huszonhárom gyorsasági szakasz és kicsivel több mint 394 gyorsasági km várt a mezőnyre. A hétvége folyamán a szombati nap volt a legbizarrabb a maga 212 gyorsasági km-vel, ehhez hasonló utoljára a 2002-es Safari rallyn fordult elő.

A versenyen 53 páros indult, nagy meglepetés nem volt a nevek között, sajnos magyar versenyzőknek ezúttal nem szoríthattunk.

A verseny első gyorsaságiját még csütörtök este tartották Cagliariban amit némi meglepetésre Martin Prokoppék nyertek meg a Ford Fiesta RS WRC-vel.

Péntek reggel aztán beindult a rock and roll a némi esővel áztatott szardíniai murvás pályákon. Azokon a pályákon amik tök újak voltak az egész mezőny számára. Rögtön az elsőn a Citroenes Kris Meeke nézett be egy jobb kanyart és a kelleténél gyorsabban próbálta azt abszolválni ami nyilvánvalóan nem adta ki neki és a kanyar kijárata környékén felkenődött a partoldalra és befejezte aznapi versenyzését. Ezután a nap következő de egy kicsit kellemesebb meglepetése következett mégpedig az, hogy a Hyundai második csapatában versenyző új-zélandi Hayden Paddon a délelőtti négy gyorsaságiból hármat megnyert és így 23 másodperc előnnyel várta a délutáni kört. Hozzá kell tenni, hogy Paddon sikeréhez több dolog is hozzájárult, egyrészt ő is megkapta a legújabb fejlesztésű autót, sikeresen választott gumikat és nem ő volt a takarító autó a nyitó napon. A nap második körében aztán kezdett helyreállni a megszokott rend, az öt gyorsból négyet a VW-s JML és Ogier nyerte meg az ötödiket a Fordos Tanak húzta be. A mezőny nagy részének volt baja gazdagon, Sordo a csütörtöki korai rajtja miatt kapott időbüntetés miatt szenvedett, Neuville-nek defekt problémái voltak, Kubica a kettes gyorson nézett be egy lassítót ami miatt a verseny feladására kényszerült. Mikkelsen és Ostberg is a futóműveket illetve a hajtást verte oda. A nap végi állás az alábbiak szerint alakult,

10. E. Evans / D. Barritt (Ford Fiesta RS WRC) +4:17.9

Szombaton aztán kezdetét vette a hosszú idők óta leghosszabb rali VB napja a maga több mint 212km gyorsaságijával. Nem tréfa dolgok vártak a mezőnyre mert a napi négy gyorsasági közül volt 22, 36 és 42km-es is, mindegyiket kétszer kellett teljesíteniük. A Hyundai-os Paddon tündöklése véget is ért, ugyan a nap végére visszacsúszott a második helyre Ogier mögé, nem is kevéssel, egész pontosan 2 perc 13 másodperc lett a hátránya..

A többiek is szenvedtek épp eleget, JML-nek defektjei illetve gumi problémái voltak, a  Fordos Tanak megforgott, Neuville a kormány szervóval küszködött, Mikkelsennek pedig megint kiszakadt az egyik kereke. A rendkívül küzdelmes szombati nap végére aztán az alábbi állás alakult ki,

10. Y. Al Rajhi / M. Orr (Ford Fiesta RRC) +16:28.8

A verseny befejező vasárnapi napjára már "csak" két gyorsasági maradt melyeket kétszer kellett teljesíteni. Volt a versenyzőpárosoknak baja a befejező napon is, Ostberg például fékproblémákkal küzdött.

Itteni első helyezésével Ogier már a negyedik győzelmét szerezte az idei évadban és ezzel már nagyon elhúzott a többiektől. Ha ez így folytatódik nagy bajban lesznek a többiek illetve senki nem fogja veszélyeztetni a francia világsztár újabb világbajnoki címét. A VW-s JML hatodik lett amiért jár pont, Mikkelsen viszont csak a 36. helyre ért be amiért már semmit sem kapott. A Hyundai szépen helytállt, ugyan Sordo csak a 20. helyen ért célba de Paddon és Neuville személyében a dobogó alsó fokaira mégis csak ők állhattak fel. A Citroenek közül Ostberg az ötödik helyen végzett, Meeke az első napi hibájának köszönhetően csak a 24. helyen tudott végezni. A Fordnál Evans a tisztességes 4. helyen ért célba Tanak viszont csak a 14. lett.

A WRC 2-t az Ukrán Yurij Protasovék nyerték meg Ford Fiesta RRC-vel, második helyen a helyi hős Paolo Andreucci végzett Peugeot 208 T16 R5-tel míg a dobogó legalsó fokára a Skoda ásza a cseh Jan Kopeczky állhatott fel a legújabb csoda fegyverrel a Fabia R5 verziójával.